Submit Event - Join Obscure

Culture - Gallery - Profiles - Released

Splore Info

Music Line up, Workshops, Kids Zone, Films & Shorts, Art Trail, Performance, VJ's ... so much and so good!!

9 Feb 2004

What is /events/splore_04 ??

Check http://www.splore.net for more !!

// ARENA

FRIDAY: ARENA

5.00pm - 7.00pm Sparrow
7.00pm - 9.00pm Greg Churchill
9.00pm - 10.30pm Pitch Black
10.30pm - 12.00am Concord Dawn

SATURDAY: ARENA

9.00am - 11.00am Bassteppa
11.00am - 12.30pm Batucada Sound Machine
12.30pm - 2.30pm Stinky Jim
2.30pm - 4.30pm Nathan Haines and Dan Clark
4.30pm - 6.00pm Manuel Bundy
6.00pm - 8.00pm Fat Freddy's Drop
8.00pm - 10.00pm Dick Johnson
10.00pm - 11.00pm Minuit
11.00pm - 12.00am Reactor Music
12.00am - 1.00am Baitercell vs Schumacher

SUNDAY: ARENA

10.00am - 11.30am Killamanraro and friends
11.30am - 1.00pm Trinity Roots
1.00pm - 2.30pm Cesar
2.30pm - 4.00pm dDub

// OCEANIA GROVE

FRIDAY: OCEANIA GROVE

12.00pm - 4.00pm Splore Selectors
4.00pm - 6.00pm Eve
6.00pm - 8.00pm Dub Head
8.00pm - 10.00pm Phillipa
10.00pm -12.00am Tobi

SATURDAY: OCEANIA GROVE

12.00am - 2.00am Confucius
2.00am - 4.00am Chris Cox
4.00am - 6.00am Phully
6.00am - 8.00am Sinister Soundsystem
8.00am -10.00am Slowdeck
10.00am - 12.00pm Sugarlicks Soulsystem
12.00pm - 1.00pm Dub Asylum
1.00pm - 2.00pm Brazil Beat Soundsystem
2.00pm - 3.30pm Roberto
3.30pm - 5.30pm Jme
5.30pm - 7.30pm B-line
7.30pm - 9.00pm The Nomad
9.00pm - 10.30pm Sleazy Listening
10.30pm - 12.30am Rob Salmon

SUNDAY: OCEANIA GROVE

12.30am - 1.30am Substax
1.30am - 3.00am Cuffy
3.00am - 5.00am Roger Perry
5.00am - 7.00am Antix
7.00am - 9.00am Rhian Karnation
9.00am - 11.00pm Gary Pritchard-Jones
11.00pm - 1.00pm Cian
1.00pm - 3.00pm Morgan

// DE-MILITARIZED-ZONE (DMZ)

FRIDAY: DMZ

6.00pm - 8.00pm Mr Boinkin & Kurnel Mc
8.00pm - 10.00pm Enchant 10.00pm - 12.00pm Jme

SATURDAY: DMZ

12.00am - 2.00am Funkin' Slo Cuts
2.00am - 4.00am Aspark
4.00am - 6.00am Spook & Aaron
6.00am - 8.00am Exile
8.00am - 10.00am Al Jazeera Breakfast Club
10.00am - 12.00pm The Reverend & El Presidente
12.00pm - 1.30pm Sweet Thang
1.30pm - 3.00pm Jammy
3.00pm - 4.30pm System
4.30pm - 6.00pm Automatic
6.00pm - 7.00pm Gwan Girl
7.00pm - 8.30pm Big Matt
8.30pm - 10.00pm Playboy
10.00pm - 12.00am Loki

SUNDAY: DMZ

12.00am - 2.00am OB1
2.00am - 4.00am Thunder & Joy Allstars
4.00am - 6.00am Pari
6.00am - 8.00am Captain Midnight
8.00am - 10.00am Kronie Cupcake
10.00am - 11.00am Rob Innes
11.00am - 1.00pm Tarja
1.00pm - 3.00pm Annie Getchagun

// Workshops

The Splore Workshop series is aimed at the diversity of people coming to the event. All of the tutors are highly experienced and asked to host the workshops based on their excellent qualifications or knowledge.

Saturday

9.30 , 10.30am Iyengar Yoga
with Monica Haar of Iyengar Yoga Centre
Certified Iyengar Yoga Teacher

11.00 , 4.00pm Lantern Making Workshop
with Te Rangi Huata
Lantern Procession at 9.00pm

11.00 , 12.00am Vinyl Record and Dub Plate Production
with Joe Gubay of Track Recordings Ltd

12.30 , 2.00pm Breakdance Workshop
with Instance Movement

2.30 , 4.00pm Drumming Workshop
with AK Samba

Sunday

9.30 , 10.30am Iyengar Yoga
with Monica Haar of Iyengar Yoga Centre
Certified Iyengar Yoga Teacher

11.00 , 1.00pm Beginners Kete Weaving
with Jasmine

// Kids Zone

Saturday

9.00 , 11.00am Kids Creations
with Jasmine Clark and Iona Matheson

2.00 , 3.00pm Kids Stilt Walking with the Free Lunch crew

// Film

Moving Image Centre Presents Splore Shorts:

A cocktail of Film and Video Pleasure featuring:

Harry and Peter in Love
Helena Brooks

This Present Tense
Grant Bryant

Scraches, Sketch, Salt and Bloodless Legs
Pia Borg

The Sleepless Nights
Pia Borg

Life and Times of Brent Hayward
Orlando Steward

Sanctuary
Zoe Roland

2DV
Darcy Gladwin

For Mrs Drake
Zia Mandivalla
The Good Bad and Ugly
Darcy Gladwin

The Faux
Chungmin Moon

Stranded
Chris Cudby

Faces
Zed Muhumad

Lite Bites
Kezia Barnett

Moko : Art of Nature
Serena Stevenson

Tokyo Techno Tribe
Ray Castles

Check http://www.mic.org.nz for more details

COURTESY OF NZ FILM ARCHIVES:

Len Lye Films:

Tusalava
A Colour Box
Rainbow Dance
The Birth of Robot
Trade Tattoo
Colour Flight
N or N.W.
Swingingly the lambeth Walk
Color Cry
Rhythm
Free Radicals
Tai Farlow
Particles in Space

// The Art Trail

We have invited emerging and established artists to create installations that integrated into the Splore outdoor gallery. The following artists will be installing art, sculpture and interactive installations through the art trail which is set amongst large Manuka trees next to the river.


Fatu Feu'u
Michael Day
Andrew De Boer
Matthias Sudholter
Neil Miller
Neil Buddle
Evan Woodruffe
Jill Sorenson
Peter Stoneham
Ashley Turner
Dan Blanchett
Tiffany De Castro
Al Green
Aaron Wolf Baum (USA)
Tanya Milne
Daniel Chapman

// Performance

Splore is proud to present the following performing artists who will feature in the Performance Tent and around the site:-


The Lightning Rider
Kahurangi
Spectrum 7
The Invisible Circus (UK)
AK Samba
Vivid
Jan Maree
Sensoree
Central City Circus
Pillow Fight Club
Zan Mckendree ,Wright
Zoltan Captain Fractal

// VJ's

Some of Aotearoa's finest VJ's will be displaying stunning Visuals to complement your Splore experience.


Lotech
VJ Fibro
VJ Seph
VJ Apu
VJ Zeist
Rob Appierdo
VJ Docterfixiry
VJ Woody
Renee Warner
AJ Hunter
Jon Baxter
Samsara
Axie of Weevil
Minna
Wonderland
Jim the Eagle
Edible Plastyc